Hopp til innholdet

Ullern-elever hedret med forskerpriser

Fire Ullern-elever vant 1. og 2. pris i kategorien naturvitenskap under årets konkurranse for unge Forskere. De fikk overrakt diplom fra kronprinsen, og mottok i tillegg en pengepremie for det flotte arbeidet sitt.

De dyktige elevene Sofia Lundberg Høst og Mathias Steinbakk Lyngra fikk 1.pris for prosjektet «Kan autoritetspersoner manipulere minnene dine?», mens Karl Mattis Klöck og Nikolai Burkow Myhre fikk 2.pris for prosjektet «Effekten et kaldt bad har på prestasjon og laktatnivåer ved fysisk aktivitet».

Forskningsprosjektene er en del av faget Teknologi og forskningslære 2 der de har Monica Flydal Jenstad som lærer. Hun var på premiesermonien og var veldig stolt og glad på vegne av de fire.

Monica til venstre på bildet, her med tidligere elev Maren som nå er kreftforsker.

«Jeg er imponert over det arbeidet elevene har lagt ned i forskningsprosjektene sine, og begge gruppene hadde spennende problemstillinger som faktisk bidrar med ny kunnskap. Selv om de har fått noe veiledning, er det mye selvstendig arbeid som ligger bak resultatet, og dette var veldig fortjent. Det er også gøy at våre elever hevder seg i konkurransen med private skoler hvor omfattende fordypningsoppgaver er mer satt i system enn i offentlig norsk skole. Dette viser igjen at Forskerlinja på Ullern (tre av de fire elevene går på Vg3 der) er et viktig tilbud for å dyrke frem talenter innen realfag. Det er derfor fortvilende at det ikke er grunnlag til å opprettholde tilbudet», sier Monica.

Oslos ordfører Anne Lindboe (H), kronprins Haakon og forsknings- og høyrer utdanningsminister Oddmund Hoel (Sp) var alle til stede under utdelingen av priser i Konkurransen unge forskere i Oslo. 

Årets vinnere:

Prisvinnere i klasse for naturvitenskap og teknologi:

  • Ricardo Sonda Guiraudeli fra Blindern videregående skole i Oslo får førstepris med sitt prosjekt «Modelling paths of the Moon’s shadow on the surface of the Earth during total solar eclipses».
  • Laura Zeying Du fra Nesbru videregående skole i Akershus får førstepris for sitt Python-baserte modelleringsprosjekt «Flight Path Analysis: Modeling the Dynamics of Badminton Shots with Python».
  • Jaesung Shin fra Blindern videregående skole i Oslo får også førsteplass med sitt matematiske modelleringsprosjekt «Mathematical modelling of SARS-CoV-2 (koronavirus) Epidemic in South Korea».
  • Mathias Steinbakk Lyngra og Sofia Lundberg Høst fra Ullern videregående skole i Oslo mottar en førstepris for deres utforskende prosjekt «Kan autoritetspersoner manipulere minnene dine?».

Andreprisene:

  • Elisabeth Tipton fra International School of Stavanger i Rogaland får andreplass for sitt prosjekt «Evaluating the effect of Changes in Temperature on Lithium Ion Battery Performance».
  • Toma Kamata Sydnes fra St. Olav videregående skole i Rogaland får også andrepris for sin utvikling av en ny origami-designalgoritme i prosjektet «Development of the new origami designing algorithm, the Angle-Ray method».
  • Karl Mattis Klöck og Nikolai Burkow Myhre fra Ullern videregående skole i Oslo blir også tildelt andrepris for deres studie som utforsket «Effekten et kaldt bad har på prestasjon og laktatnivåer ved fysisk aktivitet».

Elever fra Ullern har deltatt i konkurransen én gang før, forrige gang konkurransen ble avholdt i 2022, og også da resulterte det i en 1.premie. Les mer om vinnerne den gang.

Akademiet for yngre forskere overtok Konkurransen unge forskere høsten 2023 etter at Forskningsrådet måtte legge ned konkurransen i 2022, som følge av virksomhetskutt.

Høsten 2023 ble det enighet mellom Akademiet for yngre forskere, Forskningsrådet og Kunnskapsdepartementet om at konkurransen skulle gjenopptas og drives videre av Akademiet for yngre forskere.